Достапни линкови

Папата Франциско за Божиќ повика на правичност


Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциско за време на традиционалната Божиќна полноќна миса во црквата Свети Петар ги повика верниците на трезвеност и чувство на правдина во општеството полно со, како што рече, „нарцизам“. „Во светот кој понекогаш е груб спрема грешникот, а мек спрема гревот, неопходно е да се негува чувството на правичност“, изјави Папата пред неколку илјади верници во Ватикан. Полноќната миса можат да јаследат над милијарда католици во светот.

XS
SM
MD
LG