Достапни линкови

Словенија очекува поголем бран на бегалци на пролет


Словенечкиот премиер Миро Церар

Словенечкиот премиер Миро Церар изјави денеска дека оградата на границатамеѓу неговата земја и Хрватска ќе остане, бидејќи постои опасност од нов многу поголем бран на бегалци во текот на следната пролет. Според него, одлуката на владата за поставување ограда на границата била оправдана. Тој истакна дека се уште дневно во земјата доаѓаат од три до пет илјади бегалци. Тоа не е никаков блеф, како што наведе туку реална проценка.

XS
SM
MD
LG