Достапни линкови

Украина ќе воведе трговско ембарго кон Русија


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот парламент денеска гласаше во корист на законот со кој и се дозволува на владата да воведе трговско ембарго кон Русија. Украинскиот премиер Арсениј Јацењук пред парламентот изјави дека ќе го заштитат украинскиот домашен пазар. Според него, ќе бидат спроведени рестриктивни мерки против Русија, поради тоа што земјата пред една недела воведе ембарго на увозот на храна од Украина.

XS
SM
MD
LG