Достапни линкови

Ходорковски можеби ќе бара азил во Британија


Михаил Ходорковски

Поранешниот руски нафтен тајкун и критичар на Кремљ Михаил Ходорковски по кого вчера беше издадена потерница, изјави дека можеби ќе аплицира за политички азил во Британија. Руските власти издадоа меѓународна потерница за негово апсење поради, како што се наведува, убиството на еден градоначалник во Сибир во 1998 година. Ходорковски изјави дека властите во Русија „полуделе“ и оти со ваквите лажни обвинувања претседателот Владимир Путин јасно покажал дека на него гледал како на сериозна закана.

XS
SM
MD
LG