Достапни линкови

Русија соработува со талибанците против ИД


Специјалниот претставник на рускиот претседател за Авганистан, Замир Кабулов.

Специјалниот претставник на рускиот претседател Владимир Путин за Авганистан, Замир Кабулов изјави денеска дека интересите на неговата земја во Авганистан објективно се совпаѓаат со оние на талибанците во борбата против милитантната група Исламска држава. Според него, Русија воспоставила комуникација за размена на информации со талибанците. Тој истакна и дека Русија е подготвена да испорача оружје во Авганистан.

XS
SM
MD
LG