Достапни линкови

Односите на Русија и Турција ќе останат пријателски


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека односите меѓу неговата земја и Турција ќе останат пријателски и покрај соборувањето на рускиот борбен авион. Според него, двете земји преживеале тежок период кој не е најдобар за нивните односи. Но, како што наведе Лавров односот меѓу Русија и Турција е пријателски, се заснова на доверба, историја на заедничкото сожителство, заеднички проекти во културната, хуманитарната и економската сфера.

XS
SM
MD
LG