Достапни линкови

Грција го повика амбасадорот во Чешка


Грција го повика својот амбасадор во Чешка „на консултации во Атина“, поради изјавата на претседателот на земјата Милош Земан. Тој неодамна упати критика до Атина за „бавноста во заштитата на Шенгенските граници и приемот на бегалците“. Земан изјави дека Чешка може да и се приклучи на еврозоната, дури откако ќе се реши учеството на Грција во монетарната унија.

XS
SM
MD
LG