Достапни линкови

Путин сака да ги реши трговските спорови со ЕУ и Украина


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва ќе продолжи со напорите за решавање на трговските спорови со ЕУ и Украина. Според него, на прашањето најверојатно ќе се навратат неколку пати и Русија сака да ги нормализира односите со трговските партнери. Во минатата недела Путин и нареди на владата да ја суспендира слободната трговија со Украина од 1 јануари наредната година. Вонредните околности, како што наведе тој, влијаат на економската сигурност на Русија.

XS
SM
MD
LG