Достапни линкови

Ирачките сили се пробиле до центарот на Рамади


Ирачките сили успеале да се пробијат до центарот на Рамади со цел да ја преземат контролата врз градот од милитантната група Исламска држава. Ирачките сили напредувале кон владата, при што борбите се воделе во близина на комплексот згради. Поддршка на ирачката војска и дале и воздушните сили од земјата. Операцијата за освојување на Рамади, кој е на 100 километри од Багдад започна на почетокот на месецот.

XS
SM
MD
LG