Достапни линкови

Офанзива на ирачките сили во Рамади


Ирачките медиуми јавија дека безбедносните сили ќе започнат офанзива за преземање на контролата врз градот Рамади од милитантната група Исламска држава. Милитантите на Исламската држава претходно го уништија мостот на реката Еуфрат којсе поврзува со центарот на градот. Ирачките сили притоа го опколија Рамади и ја преземаа контролата врз неколку населби на периферијата на градот.

XS
SM
MD
LG