Достапни линкови

ЕУ и Казахстан потпишаа договор за соработка


Казахстанскиот министер за надворешни работи Ерлан Идрисов

Шефот за надворешна политика ЕУ, Федерика Могерини и казахстанскиот министер за надворешни работи Ерлан Идрисов денеска во Астана потпишаа Договор за партнерство и соработка. На договорот му претходеа четири години на преговори меѓу Астана и Брисел кои завршија пред една година. ЕУ сака да ја зајакне соработката со Казахстан, кој ја има најголемата економија во Централна Азија.

XS
SM
MD
LG