Достапни линкови

Турција ја повлекува војската од Ирак


Ирачките власти ја поздравија одлуката на Турција да ја повлече војската од базата во северниот дел на земјата. Ирачките власти изразија и надеж дека повлекувањето на војската ќе биде целосно спроведено. По распоредувањето на 150 турски војници во Ирак во минатиот месец властите ја обвинија Анкара за прекршување на суверенитетот и упатија жалба до Советот за безбедност на ОН.

XS
SM
MD
LG