Достапни линкови

Путин ги поздрави односите со Казахстан


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин ги поздрави односите на неговата земја со Казахстан неколку часови пред Астана да го потпише договорот за поблиски врски со ЕУ. Путин на казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев му рекол дека ќе продолжат да работат на приближување на нивната политика, вклучително и на царинските и техничките процеси и на други области што, според него води кон позитивен ефект. Казахстан е клучна членка на Евроазиската економска унија, предводена од Русија.

XS
SM
MD
LG