Достапни линкови

Турската војска убила 70 членови на ПКК


Во акција на турската војска на југоистокот на Турција во последните четири дена убиени се 70 членови на Курдска работничка партија ПКК) , соопштија денеска турските власти. Турската војска од вчера започна напади на упориштата на Работничката курдска партија и на северот од земјата. Бомбардирани се нивните скривалишта и складиштата со оружје. Операцијата на турската војска започна во средата, а во неа учествуваат 10 илјади војници и полицајци. По две години затишје, минатото лето беа обновени судирите меѓу турските сили и членовите на Курдската работничка партија.

XS
SM
MD
LG