Достапни линкови

Ирачки војници убиени во напади на коалициските сили


Девет ирачки војници загинале во напади на коалицијата предводена од САД во близина на Фалуџа, соопштија ирачките власти. Според нив воените авиони на меѓународните сили по грешка погодиле во ирачките сили. Од Америкаснакта армија претходно соопштија дека го испитуваат инцидентот. Пентагон соопшти дека воздушните напади биле извршени на барање на ирачките безбедносни сили.

XS
SM
MD
LG