Достапни линкови

Во Пекинг вонредна состојба поради загадувањето


Кина по вторпат месецов прогласи вонредна состојба поради загадувањето на воздухот во Пекинг. Густиот смог ги принуди властите да издадат наредба за затворање на училиштата во Пекинг, а автомобилите возат пар – непар. Се очекува дека густиот смог ќе се задржи и во текот на викендот. Загадувањето во поголемиот дел од Северна Кина се должи на термоцентралите кои работат на јаглен.

XS
SM
MD
LG