Достапни линкови

Обама и Ердоган разговарале за Ирак


Американскиот претседател Барак Обама во синоќешниот телефонски разговор со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган апелираше Анкара да продолжи со повлекување на своите трупи од Ирак, со цел да се намалат несогласувањата со Багдад.

Тој нагласил дека е неопходно Турција да го почитува територијалниот интегритет и суверенитет на Ирак.

Во меѓувреме, ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим ал Џафари го повика Советот за безбедност на ОН да усвои резолуција со која се осудува навлегувањето на турски војници во неговата земја и побара нивно итно повлекување.

Турција на 4 декември распореди тенкови во северниот дел на Ирак, објаснувајќи дека станува збор за зајакнување на обуката на сунитските и курдските војници кои се борат против ИД. Багдад, пак, влегувањето на турските трупи на територија на Ирак го протолкува како кршење на суверенитетот и од Анкара побара веднаш да ги повлече.

XS
SM
MD
LG