Достапни линкови

Попоски на конференција за Западен Балкан во Стокхолм


Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на денешната министерската конференција во Стокхолм за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ истакна дека Македонија успеала да спроведе многу реформи во рамки на интегративниот процес. Според Попоски, Македонија редовно ја покажувала политичката зрелоста и одлучноста за придружување кон европското семејство.Еврокомесарот Јоханес Хан нагласил дека во процесот на проширување на Унијата не е важна брзината туку квалитетот.

XS
SM
MD
LG