Достапни линкови

Условена визна либерализација за Косово


Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер.

Европската комисија денеска препорача визна либерализација за Косово, која е условена со тоа што властите ќе треба да исполнат осум точки кои се со цел да се намали корупцијата и криминалот во земјата. Комисијата исто така претходно соопшти дека Грузија и Украина ги исполниле сите критериуми за визна либерализација со која жителите на двете земји ќе може слободно да патуваат во ЕУ најрано во наредната година. Според комисијата, сега земјите членки на Унијата и Европскиот парламент треба да ја донесат конечната одлука.

XS
SM
MD
LG