Достапни линкови

Туск-Новиот Северен тек спротивен на правилата на ЕУ


Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск денеска изјави дека плановите за продолжување на гасоводот Северен тек се во спротивност со регулативите на ЕУ. Според него, со новиот гасовод ќе биде поткопана и улогата на Украина како транзит земја за испорака на гас. Туск го нема конечниот збор за тоа дали ЕУ ќе го одобри новиот Северен тек, туку одлуката ќе ја донесе Европската комисија.

XS
SM
MD
LG