Достапни линкови

Иванов-Македонија може да прими 2000 бегалци


Претседателот Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов на заедничката средба денеска во Брисел со неговиот српски колега Томислав Николиќ, еврокомесарот за проширување Јоахнес Хан и со првиот човек на Европскиот совет, Доналд Туск им повторил дека Македонија има капацитет привремено да прифати две илјади бегалци и тоа само при нивниот транзит.

Иванов истакнал дека Македонија нема капацитет да задржува бегалци, бидејќи нејзината територија е само 160 километри и нема потреба во земјата да се отвораат капацитети каде тие лица би биле згрижени доколку коридорот се затвори.

XS
SM
MD
LG