Достапни линкови

Турција нема да и плати компензација на Русија


Соборувањето на рускиот борбен авион

Турските власти соопштија дека нема да и платат никаква компензација на Русија за соборувањето на борбениот авион на земјата во близина на границата со Сирија во минатиот месец. Претходно руското министерство за одбрана ја повика Турција да и плати компензација на земјата. Турција го собори авионот поради тоа што го нарушил воздушниот простор на земјата. Русија ги негира обвинувањата.

XS
SM
MD
LG