Достапни линкови

Налог за апсење на осомничениот за убиството на Немцов


Борис Немцов

Рускиот суд го потврди налогот за апсење на осомничениот за убиството на опозицискиот лидер и критичар на Кремљ, Борис Немцов. Според судот, налогот за апсење од 18 номеври на Руслан Мухудинов, кој е припадник на чеченските безбедносни сили е легитимен.

Мухудинов, чија локација не се знае е обвинет во отсуство за организирање на убиството на Немцов на 27 февруари во близина на Кремљ. Останатите пет осомничени за случајот кои потекнуваат од Северен Кавказ се наоѓаат во притвор.

XS
SM
MD
LG