Достапни линкови

Украина ја суспендира трговската размена со Крим


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук соопшти дека неговата земја ја суспендира трговијата со Крим на еден месец. Според него, единствениот исклучок за извоз и увоз од Крим ќе бидат лични предмети, општествено важни производи и хуманитарна помош. Тој истакна и дека обновувањето на електричната енергија на Крим е одделно прашање кое може да биде решено само од Советот за одбрана и безбедност на Украина.

XS
SM
MD
LG