Достапни линкови

Груевски „отворен“ за името


Премиерот Никола Груевски

Премиерот Никола Груевски во интервју за Гардијан изразил подготвеност за промена на името на Македонија, со што, како што наведува британскиот весник, ги подгреал надежите за крај на еден од нејнеобичните дипломатски спорови во светот.

Груевски за весникот изјави дека сака што побрзо да се започне дијалог со Грција за изнаоѓање на решение за спорот со името. Според него, доколку се најде решение, тоа ќе биде поставено на референдум за граѓаните да го кажат своето мислење.

XS
SM
MD
LG