Достапни линкови

Обама може да разгледа нови санкции против Иран


Портпаролот на Белата куќа Џош Ернст изјави дека Соединетите држави би можело да разгледаат воведување нови санкции против Иран откако таа земја тестираше ракета која може да носи нуклеарна боева глава. Според посматрачите, тоа било директно кршење на клучните резолуции на меѓународната заедница. Ернст додаде дека претседателот Барак би поддржал нови санкции, но само ако се оцени дека тие ќе придонесат кон американската национална безбедност.

XS
SM
MD
LG