Достапни линкови

Хаг ја поништи ослободителната пресуда за двајца Срби


Јовица Станишиќ и Франки Симатовиќ.

Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг издаде наредба за повторно судење на двајца поранешни српски претставници на власта од режимот на претседателот Слободан Милошевиќ кои претходно беа ослободени од обвиненијата.

Претседателот на меѓународниот трибунал за поранешна Југославија, Фаусто Почар ја поништи ослободителната пресуда за Јовица Станишиќ и Франки Симатовиќ. Тие се обвинети дека учествувале во етничкото чистење со цел протерување на несрпското население од Босна и Херцеговина и Хрватска за време на војната од 1992 до 1995 година

XS
SM
MD
LG