Достапни линкови

Започна средбата на партиските лидери


Премиерот Никола Груевски на една од лидерските средби.

Во Клубот на пратениците во Скопје започна средбата на лидерите на четирите најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА. Според најавите, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи ќе разговараат за прашањата кои произлегуваат од договорот од Пржино како изборот на тројца експерти во Државната изборна комисија и медиумските реформи, но и за други прашања исто така поврзани со исполнување на договорот.

На средбата присуствуваат и олеснувачот во меѓупартиските разговори, белгискиот експерт Питер Ванхауте, како и амбасадорите на САД и на ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав.

XS
SM
MD
LG