Достапни линкови

Руска капсула лансирана во вселената


Капсулата Сојуз пред полетувањето.

Руска вселенска капсула со тројца астронаути од САД, Британија и Русија полета за меѓународната вселенска станица. Капсулата Сојуз се очекува да се приклучи на станицата по околу шест часа откако беше лансирана од Баиконур, Казахстан. Нејзиното лансирање помина без проблеми и астронаутите Јури Маленченко, Тимоти Копра и Тимоти Пик ќе поминат шест месеци во Меѓународната вселенска станица.

XS
SM
MD
LG