Достапни линкови

Лавров и Кери телефонски разговарале за Сирија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери се согласиле оти треба да се финализира листата на исламистички терористички групи, јавија руски медиуми. Кери и Лавров телефонски разговарале пред утрешната средба во Москва. Тие се согласиле и дека минатите одлуки за конфликтот во Сирија треба да бидат имплементирани пред новата средба меѓу сириските власи и опозицијата на која ќе се бара решение за кризата.

XS
SM
MD
LG