Достапни линкови

Попоски-Македонија направи компромиси во спорот со името


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во интервју за Катимерини изјави дека Македонија во спорот со името направила многу компромиси, како што се промена на Уставот, знамето, прифаќање на привремено име во ОН. Според него, Македонија не сака да има таков апсурден спор со Грција со која има исти стратешки интереси. Но, како што наведува, за успешен исход треба на земјата да и се даде впечаток дека не ја бараат и нејзината душа. Тој нагласува дека и двата народи се горди и „среќата на посилниот не треба да се бара врз грбот на соседот“.

Во однос со соработката меѓу Македонија и Грција во врска со кризата со мигрантите и бегалците, Попоски рече дека двете земји имаат заедничка цел и оти комуникацијата е подобрена.

XS
SM
MD
LG