Достапни линкови

Германската полицијата се судри со демонстранти


Најмалку 70 полицајци се повредени а десетици се приведени по судирите кои настанале во Германија за време на протестите на десничарските радикали и нивните противници, јавуваат светските новински агенции.Немирите во германскиот град Лапциг настанале откако неколку илјади демонстранти од неонацисти се судриле со левичари. Полицијата употребила солзавец и водени топови за да ја разбркаат толпата која возвратила со камења и пиротехнички средства.

XS
SM
MD
LG