Достапни линкови

Експлозија и пукотници во Кабул


Силна експлозија го потресе центарот на авганистанскиот главен град Кабул проследена со пукотници од огнено оружје. Според првичните информации, вооружена група нападнале објект во регионот Шерпоур, во која се сместени странските амбасади по што следел и самоубиствен бомбашки напад. Портпаролот на министерството за внатрешни работи, Седик Седики изјави дека експлозијата најверојатно била активирана од автомобил бомба. Се уште нема информации за повредени или жртви.

XS
SM
MD
LG