Достапни линкови

Пакистан тестира ракета со нуклеарен капацитет


Пакистанските власти денеска извршија тестови на балистичка ракета која може да носи и нуклеарна боева глава и има опсег од околу 2750 километри. Според властите, целта на лансирањето на ракетата е да се изврши проверка на различниот дизајн и техничките параметри на Шахин-3, која за прв пат беше тестирана во март годинава. Властите соопштија и дека проектилот паднал во Арапското море.

XS
SM
MD
LG