Достапни линкови

Двајца екстремисти убиени во Киргистан


Киргистанските безбедносни сили застрелале двајца екстремисти кои биле осомничени за убиство на полицаец во Бишкек во минатиот месец. Припадниците на исламистичка екстремистичка група биле убиени за време на синоќешната операција.

Киргистанските власти изразија загриженост за зголемениот број на напади врз полицијата од страна на екстремистичките групи во последните месеци. Стотици мажи и жени од Киргистан и другите земји од Централна Азија се верува дека се борат на страната на милитантната група Исламска држава во Сирија и Ирак.

XS
SM
MD
LG