Достапни линкови

Доделени Нобеловите награди


Белоруската писателка Светлана Алексиевич

Белоруската писателка Светлана Алексиевич ја прими Нобеловата награда за литература на церемонијата во Стокхолм, Шведска. Алексиевич по примањето на наградата ја осуди руската интервенција во Украина, која според неа, претставува инвазија на земјата. На церемонијата беа доделени и Нобеловите награди за физика, хемија, економија и медицина.

Во Осло, Норвешка им беше доделена Нобеловата награда на четири граѓански асоцијации кои придонесоа за спроведување на демократската транзиција во Тунис. Еден од добитниците изјави дека борбата против тероризмот станала приоритет.

XS
SM
MD
LG