Достапни линкови

Грузија ја обвини Русија за нарушување на воздушниот простор


Грузиското министерство за одбрана соопшти дека руски воен хеликоптер го нарушил воздушниот простор над земјата. Според министерството, хеликоптерот Ми-8 ја преминал воздушната линија во близина на отцепениот регион на Јужна Осетија. Министерството наведе дека инцидентот е провокација и претставува закана за безбедноста и стабилноста на регионот.

XS
SM
MD
LG