Достапни линкови

Во Холандија осудени 6 лица за тероризам


Холандскиот суд осуди шест муслимански мажи под обвинение дека биле припадници на терористичка мрежа која регрутирала млади лица да се борат на страната на милитантните групи во Сирија, вклучително и Исламската држава. Обвинетите се осудени на затвор до шест години. Судијата Рене Елкербоут изјави дека тие во голема мера придонеле младите да се чувствуваат повикани да одат во Сирија за да се борат за некоја од екстремистичките групи во земјата.

XS
SM
MD
LG