Достапни линкови

Од свински грип починале 42 лица во Иран


Иранскиот министер за здравство Хасан Хашеми

Иранскиот министер за здравство Хасан Хашеми изјави денеска дека најмалку 42 лица починале од свински грип во земјата во изминатиот месец. Според него, најголем број од смртните случаи биле во југоисточната покраина Керман, а едно лице починало во Карај, кој се наоѓа на 30 километри од Техеран. Тој информира и дека 600 луѓе се хоспитализирани со вирусот.

XS
SM
MD
LG