Достапни линкови

Турција ја обвини Русија за етничко чистење во Сирија


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турските власти ја обвинија Русија за спроведување на кампања за етничко чистење во северна Сирија. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека руските воздушни напади ја зајакнуваат позицијата на милитантната група Исламска држава со тоа што целта им се опозициските групи. Турција се противи на руските воздушни напади во северниот дел на Сирија, бидејќи таму живеат Туркмени.

XS
SM
MD
LG