Достапни линкови

Осудени 2 лица во Украина за протестите на Мајдан


Судот во Киев

Судот во Киев осуди двајца државјани на Азербејџан за нападите врз демонстранти на протестите минатата година на плоштадот Мајдан по кои беше соборен поранешниот украински претседател Виктор Јанукович. Тие се осудени на четири години затвор под обвинение за хулиганизам, кражба, насилни напади и закана за убиство.Но, казната за еден од обвинетите е суспендирана за три години.

XS
SM
MD
LG