Достапни линкови

Над 9000 жртви во конфликтот во источна Украина


ОН соопштија дека бројката на смртни случаи од конфликтот во источна Украина се искачила на над 9000 лица од април минатата година и покрај значително намалување на непријателството во одредени области. Во извештајот на набљудувачката мисија за човекови права на ОН е наведено дека и покрај повлекувањето на тешкото оружје од борбената линија, се уште има проток на оружје и борци во бунтовничките региони на источна Украина од Русија. Според извештајот, во борбите биле повредени 20 732 лица.

XS
SM
MD
LG