Достапни линкови

Белата куќа: изјавите на Трамп негова дисквалификација


Доналд Трамп

Доналд Трамп, човекот кој води во трката за да стане републикански кандидат на изборите за американски претседател во идната година испровоцира голем бран критики во светот откако предложи целосна забрана за муслиманите да влегуваат во Соединетите држави. Тој ова го изјави по масовното убиство во Калифорнија извршено од муслимански брачен пар со екстремистички врски. Трамп прецизира дека таквата мерка нема да важи за луѓето кои живеат во земјата. Портпаролот на Белата куќа Џош Ернст изјави дека предлогот го дисквалификува Трамп од евентуален претседателски мандат.

XS
SM
MD
LG