Достапни линкови

За Русија неприфатливо присуството на турската војска во Ирак


Русија соопшти денеска дека распоредувањето на турска војска во Ирак без дозвола на властите од земјата е неприфатливо. Според руското министерство за надворешна политика, нелегалното присуство на турските сили во северниот ирачки град Мосул е многу сериозен фактор за создавање тензија. Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади изјави дека турските сили без дозвола влегле во земјата и предупреди дека ќе бара од Советот за безбедност на ОН да преземе мерки.

XS
SM
MD
LG