Достапни линкови

Ердоган бара безбедносни зони во северна Сирија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека неговата земја инсистира на воспоставување „безбедносни зони“ во северниот дел на Сирија. Ердоган за време на обраќањето во Анкара повика и на брзо спроведување на предлозите за обука и опремување на сириските бунтовни. Тензиите на сириско турската граница се зголемени откако турската војска собори руски борбен авион на 24 ноември.

XS
SM
MD
LG