Достапни линкови

Шест деца од Авганистан се удавиле во Турција


Шест авганистански деца, меѓу кои и едно шест месечно бебе загинале кога брод кој превезувал бегалци се превртел во Егејското море во близина на западниот брег на Турција. Властите соопштија дека осум лица биле спасени во близина на градот Измир, вклучително и 12 годишно момче. Бегалците од Авганистан, Сирија и Ирак секојдневно патуваат низ Турција до грчките острови со цел да стигнат до некоја од западноевропските земји.

XS
SM
MD
LG