Достапни линкови

САД нема да ја признаат руската анексија на Крим


Американскиот потпретседател Џо Бајден за време на неговиот говор во украинскиот парламент.

Американскиот потпретседател Џо Бајден за време на неговиот говор во украинскиот парламент порача дека Русија ја окупира суверената украинска територија во Крим и со анексијата на полуостровот земјата го прекршила меѓународниот закон. Тој нагласи дека светот ја гледа Украина и нејзината борба против агресијата од Кремљ. Според него, САД нема никогаш да ја признаат руската анексија на Крим и ќе продолжат да ја поддржуваат Украина.

XS
SM
MD
LG