Достапни линкови

Турција не ја повлекува војската од Ирак


Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу на неговиот ирачки колега Ибрахим ал Џафари му соопштил денеска дека земјата нема да ги повлече своите војници од Ирак. Чавушоглу му ја соопштил веста на Џафари за време на нивниот телефонски разговор неколку часа пред да истече крајниот рок кој Ирак и го постави на Турција за повлекување на војската. Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади изјави дека турската војска влегла во земјата без дозвола.

XS
SM
MD
LG