Достапни линкови

Речиси милион баратели на азил во Германија


Германија регистрирала околу 965 илјади нови баратели на азил годинава. Министерството за внатрешни работи соопшти дека половина од нив се од Сирија, потоа следат Авганистан и Ирак. Бројката на бегалци кои пристигнале во земјата не се намалила и покрај ладното време, со рекорден број во минатиот месец кој изнесувал 206 100 лица. Германската канцеларка Ангела Меркел претходно изјави дека земјата очекува околу 800 илјади бегалци годинава.

XS
SM
MD
LG