Достапни линкови

Фронтекс од следната недела на грчко-македонската граница


Портпаролката на Европската комисија за миграциски прашања, Наташа Берто денеска изјави дека припадници на Фронтекс следната недела ќе бидат распоредени на границата меѓу Грција и Македонија со цел да помогнат при регистрација и земање отпечатоци на бегалци и мигранти. Таа за грчките медиуми посочила и дека Фронтекс ќе донесе одлука за точната бројка на луѓе кои ќе бидат распоредени. Според неа, одлуката Фронтекс има рок од пет дена да го финализира планот.

XS
SM
MD
LG